References from our owners

  • Home >
  • References from our owners

I'm using Happy House Rentals Property Management service for over 4 years. As I'm living abroad it is crucial for me to have a very professional, reliable and attentive service and team that takes care of my apartment. And this is exactly what I receive from Adela and Robert Press and the Happy House Rentals team!
Ania Tomaszewska., Bonn, Německo

Služeb HHR v oblasti správy bytu využívám do dneška bez přestávky od roku 2010 a určitě bych neměnil. Pracovníci HHR mně vždy poskytli osobní a přesnou péči, od vyhledání nájemníka, přes včasné zaplacení nájemného nebo přeposlání pošty až po přípravu bytu pro nového nájemníka v případě změny. Když se vyskytly jakékoliv problémy snažili se je řešit rychle a s velkou ochotou. Servis od HHR v oblasti správy považuji za velice profesionální, založený na dlouhodobé zkušenosti a s lidským přístupem. Skoro se tomu nechce věřit, ale s HHR je pronájem bytu bez starostí a navíc zábavou.
Jan Bednarik, Peking, Čínská lidová republika

I would highly recommend Happy House Rentals if you are looking for a professional team to manage your property. They are very hands on leaving you time to be hands off.
John Flynn, Dublin

Jsem klientem týmu Adély a Roberta teprve rok. Když vzpomenu na dobu před a porovnám tuto se současností, chci okamžitě a s radostí pojmenovat péči, s jakou se o mě tým stará - komfort, který mi nabízí a jistotu, že už nezapomenu na nic kolem své nemovitosti. Děkuji celému týmu.
Petr Lupínek, Praha, Česká republika

I have 2 proporties with HHR. I don't live in Prague and need an agent who will get things done - the extra leg work. I get prompt replies to my emails. I feel that HHR appeal to a wide client base and have always done there best to maintain and rent my properties. 
Although there are many rental agents in Prague but feel confident that HHR offer a better all round service.
Derek Walker, United Kingdom

It is my pleasure to write this letter of recommendation for HHR and Adela Press my property manager. 
Adela has been managing my property in the Czech Republic for over two years. I consider myself very fortunate to have found Adela and HHR.
I do not live in the Czech Republic nor am I a Czech citizen but I have the utmost confidence in Adela's professionalism, honesty and work ethic that I have never once encountered a problem with my rental property that was not rapidly solved. I cannot say enough positive things about Adela and Happy House Rentals.
I would highly recommend Happy House Rentals to be your management company of choice. There are other management companies in Czech Republic but having used another company(which I discovered later to have been dishonest)  before Happy House Rentals I can state from experience that Happy House Rentals/Adela has your best interests as their primary goal.
Mr. Randolph Blum, Las Vegas NV, USA

to topto top

If you have any questions...

info@happyhouserentals.com
+420 224 947 623
+420 774 480 450 (9am - 6pm)
+420 775 666 345 (after 6pm)

Happy House Rentals Ltd.
Uruguayská 78/12
120 00 Praha 2 - Vinohrady

(2 min walk from Náměstí Míru)

Reception
Mon - Thu : 9am - 6pm
Fri:                9am - 4pm

(but, of course, we are flexible)

RK ČR

Happy House Rentals is a member of
Real Estate Chamber of Commerce of the Czech Republic

Our agency has a professional
liability insurance for damages


Shortterm rentals section